مقالات فنی

تفاوت اکتان بوستر و مکمل های سوخت

اگر شما نیز به دنبال بهینه سازی عملکرد موتور خودروی خود از طریق مکمل بنزین و در کل انوع مکمل سوخت برای خودرو و… هستید، احتمالا نام اکتان بوستر و مکمل های سیستم سوخت به گوشتان خورده است. هر دوی اینها برای عملکرد بهتر و افزایش طول عمر موتور طراحی شده اند، هرچند که از طریق روش های مختلف به این هدف دست می یابند. به منظور دستیابی به حداکثر بهره وری از هر یک، مهم است که تفاوت آنها را بدانید، از این رو بیایید به آنها نگاهی بیندازیم.

مکمل سوخت چیست؟

زمانی که سوخت برای مدت زمان طولانی – مثلا بیش از 30 روز، راکد بماند، احتمال خرابی آن وجود دارد. مواد تشکیل دهنده شیمیایی سوخت از یکدیگر جدا شده و کهنه می شوند. در این هنگام، آلاینده ها و سایر ناخالصی ها شانس بیشتری را برای ورود به سوخت و در نتیجه موتور شما دارند. تغییرات فیزیکی نیز مانند ضخیم شدن یا جامد شدن نیز می توانند در این سوخت راکد رخ دهند. در این جا است که پای تثبیت کننده های سوخت به میان می آید. این مواد به دلیل داشتن موادی همچون آنتی اکسیدان ها، با این خرابی سوخت مقابله کرده و بنزین را در بهترین شکل و حالت نگه می دارند.

اکتان بوستر چیست؟

اکتان سوخت به ثبات تحت فشار کمک می کند و میزان اکتان بالا نشان دهنده مقاومت بالاتری نسبت به ناهنجاری هایی نظیر انفجار و خرابی موتور می باشد. تقویت کننده اکتان با مشکلاتی نظیر سطح پایین اکتان از طریق افزایش میزان آن مقابله کرده و عملکرد را بهبود می بخشد. در واقع تقویت کننده این اطمینان را به شما می دهد که سوخت در یک سیلندر دقیقا در زمان لازم مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای تثبیت کننده سوخت

بهترین تثبیت کننده های سوخت دو هدف مهم را در بر می گیرند: حفاظت از موتور شما در برابر سوخت راکد بدون نیاز به تخلیه آن و نیز استارت موتور برای استفاده مجدد. تثبیت کننده های سوخت همچنین از خوردگی و آسیب ساختاری که می توانند در اثر اجزای صمغی یا جامد سوخت به وجود آیند محافظت می کنند. سوخت با کاربرد این تثبیت کننده ها قوام و ثبات خود را حفظ کرده و از این رو بیشتر در برابر خرابی و آسیب مقاوم تر است.

مزایای تقویت کننده های اکتان

تقویت کننده های اکتان این اطمینان را به شما می دهند که بهتر موتور خود را تغذیه کنید. اگر از خود بپرسید که تأثیر تقویت کننده اکتان در این زمینه چطور است باید بدانید که موتور شما در مدت زمان طولانی تر و با عملکرد بالاتری کار می کند. تقویت کننده های اکتان در حالی که از موتور استفاده می کنید، توان بیشتری را به شما خواهند داد و با عمر طولانی تر موتور، مانع از اثرات مخرب پیش احتراق، انفجار و سایر شرایط نامطلوب می شوند

روش های صحیح استفاده از تثبیت کننده های سوخت و تقویت کننده های اکتان کدامند؟

تثبیت کننده های سوخت و تقویت کننده های اکتان در حالی که هر یک عملکرد بهتر و عمر طولانی تری را برای موتور شما ارائه می دهند باید در زمان های مختلف و به روش های متفاوتی استفاده شوند. تثبیت کننده سوخت باید قبل از زمان عدم کاربرد آن (قبل از زمانی که موتور برای مدت زمانی استفاده نمی شود) اضافه گردد و شما باید مطمئن شوید که موتور برای چند دقیقه کار کند و این ماده به تمامی نواحی موتور برسد.

تقویت کننده های اکتان یا همان اکتان بوستر بهتر است که در هر بار پر کردن مورد استفاده قرار گیرند، هرچند محصولات مختلف از نظر میزان سوختی که می توانند تصفیه کنند، دارای ویژگی ها و امتیازات متفاوتی هستند. اگر شما در حال آماده سازی شرایطی هستید که توان موتور خود را به حداکثر عملکرد برسانید، اطمینان حاصل نمایید که از تقویت کننده اکتان چند هفته قبل از آن استفاده کنید تا اینکه آن در کل موتور نفوذ کند و به درستی با سوخت واکنش نشان دهد. ضمن اینکه کامپیوتر خودرو برنامه ریزی خود را به صورت یک بازه چند روزه تا چند هفته ای انجام میدهد و رسیدن به رکوردهای بالاتر در شتاب و توان خودرو نیازمند چند روز تا چند هفته زمان میباشد.

رعایت موارد بالا بهترین بهره وری از تثبیت کننده های سوخت و تقویت کننده های اکتان را در پی دارد. اما قطعا نتایج بستگی به نوع محصولاتی که شما استفاده می کنید دارد.

ترجمه توسط تیم تولید محتوای اکتانیکس، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( اکتانیکس ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *